Nejdůležitější je pro mne komunikace se studenty

Renata učí češtinu pro cizince a slovenštinu. Sama o sobě říká, že je "bývalý Čechoslovák" a je ráda, že může oba milované jazyky používat pro svou každodenní práci.
Renata Štěpánková
ScioLektorka


Renata se na mne usmívá a já jsem přesvědčená o tom, že být na její hodině, ať už individuální nebo v kurzu, musí být radost. Na mne se tedy její radost a nadšení rozhodně během chvilky přenesly.

Ahoj Renčo, proč ses rozhodla věnovat doučování?

Po státnicích na TUL v Liberci jsem vyhrála pracovní konkurz na soukromou vysokou školu, kde v současnosti učím češtinu a slovenštinu studenty ze zahraničí, a to online. Online doučování mě uchvátilo, protože mám možnost poznat studenty z různých konců světa.

Věnuješ se tedy výuce češtiny a slovenštiny. Proč právě tyto předměty?

Češtině proto, že česky mluvím každý den po mnoho let, žiji v současnosti v českém prostředí a mám české občanství. Slovenština je mým rodným jazykem a je to moje srdeční záležitost. Jsem "bývalý Čechoslovák", naše země se nám rozdělily, ale mám ráda oba naše krásné slovanské jazyky.

Co je pro Tebe při doučování nejdůležitější?

Rozhodně studenti a komunikace s nimi. Komunikovat se studenty a předávat jim nové znalosti mě vážně baví.

Zmiňuješ studenty... co bys chtěla, aby si z Tvých hodin odnesli?

Zážitky, znalosti, dobrý pocit a dobrou náladu. Někdy tedy také úkoly :-).

A jaký student nebo žák jsi byla Ty? Vzpomínáš ráda na školu?

Na školu vzpomínám poměrně dobře. Pamatuji si, že v první třídě, když se nás paní učitelka ptala, čím bychom chtěli být, jsem naprosto bez váhání odpověděla, že učitelka. Léta jsem se tomu smála, no a dnes jsem lektorem. Nebylo tomu tak ale vždy, učení mě vlastně začalo bavit až na vysoké škole.

Máš vedle své práce ještě nějaké koníčky?

Ráda chodím s přáteli na výlety, do kina, na houby, na koncerty, na grilování, nebo jen tak na drink. Hraju taky šipky a někdy na kytaru. Ráda se podívám na pěkný film nebo vyrábím různé výtvory, např. adventní věnce pro rodinu a přátele, mám ráda scrapbooking. Často čtu (většinou ale potřebnou literaturu) a taky brouzdám po netu. Vařím jídla různých světových kuchyní a někdy peču dobroty. Moc ráda komunikuji s rodinou, přáteli a dobrými lidmi.

To je tedy opravdu spousta aktivit. Je obdivuhodné, jak to všechno stíháš; jistě si tím i plníš spoustu svých malých přání, ale kdyby sis mohla teď přát cokoli velkého, co by to bylo?

Nad tím nemusím dlouho přemýšlet - chtěla bych žít v teplých krajích s rodinou a přáteli a taky bych chtěla svět plný zdravých lidí.

Úplně na závěr - je něco, co bys ráda řekla nebo vzkázala svým potenciálním studentům?

Ano! Přijďte :-). Moc se na vás těším.

A o tom opravdu nepochybuju. Jde z Tebe spousta pozitivní energie. Přeju Ti, aby sis ji uchovala a abys ji spolu se znalostmi předávala spokojeně svým studentům. Díky za čas, který sis na nás udělala.