Mám ráda "aha moment" v očích druhého

Martina pociťuje skrz češtinu hrdost na naši vlast. To nám dalo hezký základ pro naše povídání.
Martina Michalcová
ScioLektorka

Ahoj Martino, jak ses k doučování dostala?

Kdysi mi někdo řekl, že “něco umíš až tehdy, pokud to dokážeš vysvětlit.” Tím se řídím a vždy mě bavil ‘aha moment’ v očích druhé strany, když jsem na jakémkoli školení něco vysvětlovala.

Jaké předměty učíš?

Učím češtinu, angličtinu, němčinu, ale také např. rétoriku a prezenční dovednosti. Předávání znalostí mě naplňuje a dává mi radost.

Který těch předmětů máš nejraději a proč?

Nejradši učím český jazyk, máme tak nádherný květnatý jazyk. Pro mě "umět češtinu" znamená poctu naší vlasti a všem, kteří bojovali za to, abychom ji mohli používat jako úřední jazyk a aby nezanikla.

Co bys chtěla, aby si studenti či žáci z tvých lekcí odnesli?

Zodpovězené otázky týkající se probírané látky. A větší sebevědomí, že se dokážou spoustu věcí naučit a nejsou hloupí jen proto, že něčemu nerozumí na první pokus.

Co je pro tebe při doučování nejdůležitější? 

Prostor pro vzájemnou důvěru a prostor pro chyby. Doučování je místo, kde můžete udělat chybu, můžete se ptát na cokoli, co Vás napadne a cítit se v bezpečí. Je to čas pro studenta a jeho potřeby.

To jsou samé pěkné věci. Odnesla sis něco podobného z hodin ty, když jsi chodila do školy? Jak vlastně na školu vzpomínáš?

Jojo. Jen já jsem byla vždycky typický šprt :-))) Ne, že bych ležela v učebnicích, ale látka pro mě byla vždy velmi zajímavá, bavilo mě objevovat nové věci, a proto mi učení šlo samo. Také jsem měla skvělé učitele a na to, co mi vtloukali do hlavy, vzpomínám často i dnes (a jsem jim vděčná). No a pak byla ta super část s přestávkami a kamarády. S některými z nich se vídáme dodnes.

To jsem ráda, je hezké narazit na někoho, kdo má na školu pěkné vzpomínky a pochválí učitele. Neděje se to moc často. Povíš nám, co děláš ráda ve volném čase?

Jsem zasloužilý knihomol. Nyní jsem ponořená do novinky od Christophera Paoliniho. Jinak se věnuji sportu (plavání a fitness) a před několika lety jsem si udělala ke své celoživotní vášni kapitánský průkaz.

Kdyby sis mohla cokoli přát, co by to bylo?

Kritické myšlení a vzájemnou toleranci pro všechny.

A úplně na závěr, co bys ráda vzkázala svým potenciálním studentům?

Žádná otázka není hloupá! Nebojte se objevovat svět :-)

To je hezké zakončení, moc ti děkuju za příjemné povídání. Přeju ti hodně spokojených studentů.