Povídání s Renátou Ježovou

Chcete vědět, jaký je Renčin oblíbený citát? Pak čtěte dál!
Renáta Ježová
Sciolektorka

Ahoj Renčo, máš na nás chvilku? Rádi bychom tě více představili našim studentům.

Určitě! Povídejte, co vás zajímá.

Proč učíš angličtinu a co tě k ní nasměrovalo?

Protože jsem na vlastní kůži zjistila, kolik možností otevírá znalost cizího jazyka. Obzvláště tak rozšířeného, jako je angličtina.

Na čem si při své výuce zakládáš?

Aby student skutečně pochopil to, co se učí, aby to nebylo prázdné opakování frází dle „vzorce“. A také aby ho to bavilo – pak jde učení mnohem líp.

Co ti nejvíce pomáhalo v učení, zvlášť pokud ti něco nešlo?

Pokud to bylo učení se něčeho zpaměti, tak mi určitě pomáhaly mnemotechnické pomůcky nebo říkání si textu nahlas několikrát po sobě. Když to byl třeba jev, který jsem se snažila pochopit, pomohlo mi zasadit si ho do kontextu – přečíst si něco z praxe nebo zjistit, kde se dá využít ve skutečném životě.

Co tobě jako malé na škole nejvíce vadilo?

Brzké vstávání – nulté hodiny byly příšerné a nikdy se mi tam nedařilo soustředit.

Prozradíš nám, co ti ve škole opravdu nešlo a co tě nebavilo?

Fyzika a dějepis. Hodně ale záleželo na tom, kdo nás v daném ročníku učil. Když jsme měli v posledních ročnících učitelky, které tomu opravdu rozuměly a dokázaly to i poutavě předat dál – tedy nejen odvyprávět látku, ale dát ji do souvislostí – rostl i můj zájem a zlepšily se známky.

Co je tvým největším koníčkem a co tě k němu přivedlo?

Asi je to tvoření a pečení. Od malička mě bavilo něco vyrábět. Naši mě v tom hodně podporovali a vždy mi přinesli nějakou zajímavou sadu nebo materiály (barvy na okno, výroba mýdel, formičky na sádrové odlitky…). Chodila jsem i na ZUŠ na výtvarku a tam jsme taky zkoušeli různé techniky tvoření a práci s materiály. Nějak mi to zůstalo dodnes a pořád se snažím něco vyrábět. Pečení mě chytlo asi v pubertě – začínala jsem s krabicí Krtkův dort, ale postupně to přerostlo do hledání receptů, experimentování, pečení dortů, cupcaků a koláčů.

Co ty a sport? Sportuješ? 

Jsem spíše takový lachtan, kterého jednou za čas chytne zápal aktivity – baví mě například tenis, jumping, plavání a v zimě lyžování.

Máš nějakého domácího mazlíčka?

Na podzim 2019 jsme s přítelem adoptovali psího seniora – devítiletého křížence labradora Ronyho. Je to taková hyperaktivní koule chlupů a nikdo nám moc nevěří jeho věk. A taky mám užovku červenou – jmenuje se Severus Snake a je tak trochu opakem Ronyho :)

Co jsi četla v posledním roce, co čteš právě teď a podle čeho si vybíráš knížky?

Můj výběr četby je velice náhodný a není ničím řízený. Často někde nečekaně narazím na zajímavou knížku (knihobudky, blešák apod.) nebo si něco přečtu na doporučení. Aktuálně čtu knihu Noční můra půjčenou od kolegy (taková předzvěst covidu?) a už se těším na další knížky, které čekají připravené v knihovně – Modlitba za Černobyl a Hezký, ale narovnej se.

Jaká jsou tvá 3 nejoblíbenější jídla a které z nich umíš uvařit?

Těch bude více než jen 3, ale kdybych měla vybrat: povidlové pirohy, „bun bo nam bo“ se smaženým tofu a kari s rýží. Na první a poslední si troufnu, na dobré bun-bo si raději zajdu do restaurace. 

Co tě spolehlivě rozesměje?

Dobrá společnost, oblíbené seriály, FB stránky The Lighter Side of Science nebo Crap wildlife photography.

Co tě spolehlivě naštve?

Cesta autem po Praze v dopravní špičce.

A na závěr nám prozraď své životní motto či oblíbený citát.

D'oh!

Díky moc za příjemné povídání!

Taky děkuji!