Povídání s Marcelou Kvapilovou

Vyzpovídali jsme Marcelu! Prozradila nám na sebe spoustu zajímavého...
Marcela Kvapilová
Sciolektor

Ahoj Marcelo, udělala by sis na nás čas na pár otázek?

Ráda, povídejte, co vás zajímá!

Nejprve nám řekni, proč učíš matematiku a co tě k tomu nasměrovalo?

Matematiku jsem měla vždycky ráda. Připadá mi přehledná, jednoduchá a zábavná. Ráda bych tuto představu o matice šířila dál.

Proč si myslíš, že je dobré umět matematiku?

Bez matematiky se v dnešní době nikdo neobejde. V běžném životě si všichni potřebujeme spočítat plno věcí. Taky je fajn zamýšlet se nad informacemi, které k nám přicházejí, a sem tam si něco přepočítat, jestli je to pravda.

Dokážeš popsat, na čem si při své výuce zakládáš?

Na pochopení. Je důležité pochopit jednotlivá témata, aby žák mohl pokračovat v dalším studiu. Jinak je to ztráta času. Taky si myslím, že je důležitá respektující komunikace.

Pojďme pryč od školy. Raději nám pověz, co je tvým největším koníčkem a co tě k němu přivedlo.

Již dlouhou dobu mě fascinuje proces učení. Metody, jakým způsobem je možné někomu pomoci se něco naučit tak, aby to potom uměl. Proč jsou některé metody účinné a jiné selhávají. Co je potřeba k tomu, abychom se úspěšně něco naučili. Často se tyto potřeby u různých studentů liší. V minulosti jsem se setkala se superlearningem (výuka jazyků s využitím pravé hemisféry), Montessori metodou, psychoaritmetikou a psychogeometrií.

Věděli jste například, že matematika je ve skutečnosti umění? Vědci zkoumali zapojení různých částí mozku při výuce a uplatňování matematiky. A zjistili, že při počítání používáme levou (logickou) část mozku a zároveň jedno centrum v pravé (umělecké, intuitivní) části mozku. Bez zapojení oné části v pravé hemisféře nic nevypočítáme. Tyto věci mě nepřestávají fascinovat.

Máš doma nějakého domácího mazlíčka?

Máme doma 2 kočky – světlé britské, vypadají jako malí bílí tygříci 😊

Zajímalo by nás, zda máš nějaké životní motto či oblíbený citát.

M. Montessori: „Pomoz mi, abych to dokázal sám.“

A na závěr nám prozraď něco o svém nejlepším učiteli v životě.

Nejlepšími učiteli byly moje děti, které spolehlivě rozbouraly všechny představy o výchově a vzdělání, které jsem do té doby měla 😊

Díky za příjemné popovídání!

Taky děkuji.