Tipy na procvičování od A(ngličtiny) až po Z(eměpis)
Mít k ruce lektora, učitele nebo jiného průvodce vzděláváním je samozřejmě neocenitelná věc. Ten ale není k dispozici vždy a nakonec samotný úspěch stejně záleží na píli samotného studenta. Sami vyučující pak také hledají, čím by mohli zpestřit výuku, zvlášť tu online. Přinášíme chytré tipy na výukové online aplikace, které mohou pomoci s procvičováním probírané látky. Některé jsou placené, jiné naopak zdarma a některé nabízejí kombinaci obojího.

Khan Academy je vzdělávací web s interaktivními videy z předmětů jako je biologie, chemie, matematika, ekonomie a další. Je dostupný v češtině a existuje také v podobě mobilní aplikace.
Youtube kromě zábavy nabízí také mnoha kvalitních vzdělávacích Youtube kanálů. Některé najdete v tomto článku, další je možné snadno dohledat po zadání tématu přímo ve vyhledávači. Pokud žáci zvládají angličtinu, určitě doporučujeme kanál The School of Life (k videím je možné dodat titulky).
Isibalo je platforma připravená pro matematikáře, fyzikáře a chemikáře. Web nabízí srozumitelně vysvětlenou látku ve videích, ale i příklady na procvičení.
Techambition je pomocníkem pro ty, kdo učí matematiku na střední škole. Jeho prostřednictvím lze studentům zadávat matematické příklady a detailně sledovat, jak se jim daří je vypracovávat.
Matika.in v hravé formě nabízí matematiku pro 1.-9. ročník základních škol, podobně finanční gramotnost zase pomáhá procvičovat Zlatka.in (1.,2. stupeň ZŠ a SŠ), češtinu Gramar.in (1.-6. třída ZŠ a 4. ročník SŠ) a zeměpis Geograf.in.
Nabla.cz se zaměřuje na biologii, fyziku, matematiku, češtinu, chemii a programování. Speciální sekce jsou dokonce připraveny i pro maturanty.
Prvky.com na první pohled napoví, že je ocení chemikáři. Ti zde naleznou výklady určitých kapitol nebo interaktivní tabulku prvků.
Drillandskill.cz.pomůže studentům s procvičováním učiva.
Umímeto.cz je další portál k procvičování látky. Momentálně jsou k dispozici předměty jako čeština, angličtina, němčina, matematika, programování nebo cvičení zaměřená na fakta.
Včelka nabízí k procvičení čtení, angličtinu nebo španělštinu. Interaktivní cvičení jsou obzvláště vhodná pro děti se specifickými poruchami učení nebo pro cizince.
Psaní hravě nabízí online kurz, díky kterému se studenti mohou naučit psát všemi deseti. Dovednost, která se v životě bude rozhodně hodit!
Redmonster je plný kurzů z češtiny, literatury, prvouky, vlastivědy, fyziky, občanky, dějepisu, přírodopisu a zeměpisu.
Onlinecvičení.cz. přináší k procvičení češtinu a matematiku pro 1. a 2. stupeň základní školy.
Minecraft for Education umožňuje zapojit prvky počítačové hry do výuky. Ano, jedná se o verzi mezi dětmi tolik oblíbené PC hry uzpůsobené pro vzdělávací prostředí. O tom, jak hra najde skvělé uplatnění při výuce programování nebo chemie, si můžete přečíst zde.
Storyboardthat.com je ideálním nástrojem, pokud chcete, aby vaši studenti pracovali i s „vizuálnem“. Na stránce totiž můžete se studenty vytvářet skvělé komiksy. Návod vytvořený českým učitelem, naleznete zde.
Školákov.eu je portál, který ve své výuce využijí žáci prvního stupně základních škol.
Škola s nadhledem nabízí procvičování pro žáky základních škol, ale i pro maturanty.
Jeden svět na školách je portál nabízející audiovizuální lekce pro humanitně zaměřené obory (například dějepis nebo občanskou výuku).
Občankáři je web, který, jak název napovídá, ocení učitelé občanské výchovy.
Vyprávěj příběh od Paměti národa umožňuje zajímavé zadání úkolů. Žáci zde mají za úkol vyhledat a vyzpovídat pamětníka a jeho příběh převést do audiovizuální podoby.
Moderní dějiny nabízí kvalitně zpracované výklady událostí minulého století. Materiály se mohou hodit pro dějepis i občanskou výchovu.
Old Maps Online je další služba, kterou ocení dějepisáři. S její pomocí lze vyhledávat historické mapy míst na celém světě. Nechybí mezi nimi samozřejmě ani Praha.
Trainbra.in pomáhá s tím, co v dnešní době mnoha lidem chybí – rozvíjet své kritické myšlení.
Google Arts & Culture se určitě bude hodit učitelům výtvarné výchovy ovládajícím angličtinu. Ve vysokém rozlišení zde mj. najdete fotografie mnoha uměleckých děl.
Svět médií by měl navštívit každý, kdo má co do činění s posilováním mediální gramotnosti. Ještě se k němu pojí otevřená učebnice, ve které naleznete zpracované kapitoly z mediální výchovy. Web vznikl na základě povinně volitelného předmětu pražského Gymnázia Na Zatlance.
TED Talks nabízí přes 3300 vzdělávacích přednášek na různá témata. Mnoho z nich je česky, případně jsou opatřeny českými titulky.
Seduo.cz. přináší profesionálně připravené kurzy. Hodně jich je sice zaměřeno na potřeby vzdělávání pracovníků, ale studentům se mohou hodit například kurzy angličtiny.
Duolingo, celosvětově známou aplikaci na učení jazyků, lze doporučit především žákům, kteří s cizím jazykem teprve začínají.
Mooveez je pro změnu aplikace, která nabízí pomoc při učení jazyka (angličtiny, němčiny, ruštiny, španělštiny, francouzštiny) skrze práci s filmem. Studenti mohou u filmových scén trénovat porozumění, k dispozici mají přepis dialogů i s českým překladem. Video pro učitele zde.
Scio samozřejmě v našem výčtu nemůže chybět. Nabídku online testů z matematiky, češtiny nebo angličtiny stojí za to vyzkoušet. Přeci jenom málokdo má u nás víc zkušeností s testováním v těchto předmětech.
A ještě malý bonus. O tom, které nástroje se hodí pro jaké aktivity, které aplikace jsou propadákem, nebo naopak trhákem, si můžete číst učitelské blogy Co jsem vyzkoušela (od autorky Jitky Rambouskové) nebo Dejte mi pevný bod a pohnu i českým školstvím (od Petry Boháčkové a Slávka Hory).
Zdroj fotografie: Unsplash